Призначення, технологія дренажних робіт та матеріали для них
Нерідко трапляється так, що після придбання житлового будинку чи іншої споруди її власники й мешканці стикаються з проблемою. Унаслідок тривалої дощової погоди або весняного танення снігу навкруг цієї будівлі стоїть вода, утворюючи непрохідну глибоку грязь, ще й стікаючи в погріб чи інші підвальні приміщення.
Від відповідних стоків псуються в підземних сховищах овочі й різне побутове приладдя, мешканці дому вимушені постійно мити брудне взуття. До того ж, стояча вода скорочує термін служби фундаменту, провокує в приміщеннях вогкість та сирість, утворення небезпечної для здоров’я плісняви й грибка.
Причина відповідних жахливих явищ – відсутність дренажної системи.
Яку роль виконує дренаж?
Дренаж є незамінним, ефективним та єдино правильним рішенням під час таких ситуацій, коли будівля розташовується в місцевості, де відсутній ухил для стоку води, в низині, та зоні високого рівня ґрунтових вод або на глинистому ґрунті, що відрізняється низькою водопропускною здатністю.
Без відповідної водовідвідної системи не можна обійтися й мешканцям регіонів, де сильні й тривалі опади є частим явищем.
За наявності природного ухилу дренажна конструкція вимощується навкруг споруди, по її периметру. В інших ситуаціях дренаж монтують, щоб захистити від руйнівної дії вологи фундамент, а також корені рослин.
Актуальними дренажі є й у зонах мощення тротуарних покриттів, в тому числі брукованих та гумових.
Базове завдання такої системи водовідведення – спрямування водяної маси в потрібному напрямку від основи будинку, тротуару чи іншого об’єкту.
Обладнання дренажних конструкцій виконується за різними технологіями, але в будь-якому випадку передбачає прокладання підземних комунікацій, закладання труб, влаштування дренажних колодязів та поверхневе укладання дренажних матеріалів.
Матеріали для водовідвідної системи
Для обладнання дренажу використовуються спеціальні сипучі будматеріали, що забезпечують відведення води.
1. Пісок. Відсипна піщана подушка-основа здатна рівномірно розподілити навантаження від вище розташованих шарів. Для дренажного обладнання пісок купити варто для захисту труб від потрапляння в них дрібних часток глини та органіки. Цей природний матеріал має високу водопроникність, тому забезпечує водовідведення в потрібному напрямку на ділянках зі щільним ґрунтом.
2. Щебінь. Він виконує функцію природного фільтру: забезпечує фільтрацію рідини, але при цьому не потрапляє всередину відвідних трубопровідних комунікацій. Фахівці вважають допустимим використання з даною метою щебеню фракцій різних форм і габаритів, хоча найпопулярнішим варіантом вважається той, що містить фракції розміром від 20 до 40 мм.
3. Відсів щебеню. Бюджетний матеріал, що ж побічним продуктом, отримуваним під час дроблення щебеню, та його дешевшою альтернативою. Залежно від вихідної сировини, відсів може бути гравійним, гранітним або вапняковим. Для дренажних систем найкращим варіантом вважається відсів із дробленого граніту чи гравію.
Класичний дренуючий шар включає піщано-щебеневу масу, що забезпечує просочення води в глибину ґрунту. Він покращує опорну здатність ґрунту і не допускає просідань внаслідок впливу вологи. У результаті стоки очищаються, а труби є захищеними від замулювання.
Як вибирають щебінь для дренуючого шару?
Важливими для вибору відповідного актуального будматеріалу є водночас кілька факторів:
- походження – найміцнішим є гранітний варіант, порівняно з ним вапняковий різновид має значно нижчу міцність, а щебінь із гравію в міцності гранітному програє зовсім трохи;
- розмір фракції – фахівці не рекомендують віддавати перевагу дуже дрібним камінцям, менше 5 мм, натомість краще використати щебінь 20-40 мм;
- функціональність – не залежно від типу, щебінь є матеріалом довговічним, міцним, екологічно чистим та не здатним щільно трамбуватися, забезпечуючи просочення вологи в землю
- вартість – найдорожче коштує щебінь гранітний, вапняковий є дешевим варіантом, а гравійний сполучає в собі чудові експлуатаційні характеристики, універсальність та демократичну ціну.
Чи можна зробити повноцінний дренаж з піску без щебеню?
Наразі застосовуються сучасні модифікації дренуючих систем, які прокладаються за допомогою піску без використання щебеню. Дана конструкція включає спеціальні труби діаметром від 10 до 20 см, огорнуті муфтою з пінопластових кульок та геотекстилю й обладнані додатковими ребрами середньої жорсткості.
Разом із муфтою діаметр відповідної комунікації складає близько 30 см, а довжина однієї секції становить 3 метри, хоча за необхідності трубу можна вкоротити. Труби з’єднуються між собою, потім засипаються піском та ґрунтом.
Щоб пісок справлявся зі своїми обов’язками в водовідвідній конструкції, він повинен відповідати певним вимогам:
- мати коефіцієнт фільтрації не менше 5 м/добу;
- містити не більше 3% глинистих часток;
- бути без грудок глини;
- відрізнятися модулем крупності від 2 до 3,5.
Під час замовлення даного матеріалу постачальника доцільно повідомити про заплановане використання піску для дренажної системи.
Варто знати, що проектування та монтаж такої водовідвідної конструкції має виконуватися фахівцями. Вони врахують усі моменти й виконають дану роботу професійно та якісно.